پرینت
  • دکتر حمید رضایی متخصص ارتوپد کرج

Google Maps Location

Ortopedie Traumatologie

  • تصویر1
  • تصویر2
  • تصویر3
  • تصویر4

Operatii recente

مطب دکتر

چرا باید مراقب مچ دست باشيم؟
اين دسته از افراد معمولاً داراي زمينه بيماري هاي ديگر هم هستند:

هنگام وقوع شکستگي در ناحيه دست يک جوان فشار بالاو انرژي زيادي روي مچ وارد مي شود و از آنجايي که استخوان ها در اين سنين بسيار سفت است در نهايت راه درمان بيشتر اين شکستگي ها عمل جراحي است.
 
 آنچه به عنوان شکستگي مچ دست مي شناسيم شکستگي هاي قسمت تحتاني استخوان راديوس است که مي تواند داخل مفصلي باشد يا استخوان خارج از مفصل آسيب ببيند. درواقع اگر شکستگي داخل مفصلي باشد درمانش مشکل تر و نتيجه درمان نيز ضعيف تر از درمان خارج مفصلي است و نيازمند عمل جراحي است. ولي اگر خارج از مفصل و قطعه اي بوده و جا انداختنش راحت باشد، شايد با گچ گرفتن بتوان مشکل را حل کرد.
 
  :::

شرایط تعویض فصل چیست؟

شاید خیلی‌ها ندانند چاقی، ورزش نکردن و شیوه‌های نادرست زندگی مانند چهارزانو نشستن روی زمین یا استفاده از توالت‌ ایرانی با خطر ابتلا به آرتروز و آسیب و تخریب مفصلی ناشی از آن بویژه در ناحیه زانو همراه است.

وقتی مفصلی کارایی خود را از دست بدهد، احتمال نیاز به تعویض مفصل مطرح می‌شود. البته تعویض مفصل با اما و اگر‌هایی همراه است. یعنی کاندید عمل تعویض باید حداقل 18 سال داشته باشد. بعلاوه اولین مرحله درمان مفصل آسیب‌دیده شامل ورزش‌های خاص و فیزیوتراپی می‌شود. سپس باید تزریق داخل مفصلی صورت بگیرد و در صورتی که هیچ کدام از این روش‌ها در کاهش درد بیمار و بهبود فعالیت تحرکی وی موثر نباشد گزینه جراحی مطرح می‌شود.


  20 درصد بیشتر از مردان دچار عارضه مفصلی در زانو می‌شوند، همیشه به تعویض مفصل نیاز نیست بلکه در بسیاری موارد، انحراف زانو منجر به بروز درد و کاهش توانایی حرکتی این عضو شده است که با اصلاح انحراف از طریق جراحی مشکل بیمار مرتفع خواهد شد.

:::

چرا باید آرتروز را جدی بگیرید؟؟


خیلی‌ها به اشتباه تصور می‌کنند، پوکی استخوان که بیشتر در سنین بالا و بویژه پس از یائسگی، خانم‌ها را تهدید می‌کند، عامل آسیب و تخریب مفاصل لگن و زانوست در حالی که پوکی استخوان صرفا به تشدید خطربروز شکستگی در سنین بالا منجر می‌شود و آنچه به عنوان پیش زمینه تخریب مفصلی مطرح است، ابتلا به آرتروز است.


الگوی غلط تغذیه، اشتباه نشستن، ورزش نکردن و کم تحرکی بویژه در خانم‌ها به علت خانه‌نشینی یا پشت‌میزنشینی و چاقی (بویژه در ناحیه شکم) بخصوص پس از بارداری، زانوها را در معرض آرتروز قرار می‌دهد. التهاب ناشی از این بیماری منجر به تخریب مفصل می‌شود. مفاصل زانو بیشترین فشار وزن و تحرک بدن را تحمل می‌کنند و نقش بسیار مهمی در انجام فعالیت‌ روزمره دارند. در نتیجه هر نوع آسیب جدی به این عضو، شخص را از فعالیت طبیعی باز می‌دارد.


مهم‌ترین نشانه آرتروز زانو شامل تغییرشکل این اندام (انحراف و کجی زانو)، محدودیت حرکت و بروز صداهای ناهنجار از مفصل است. البته بروز ناهنجاری مفصلی در زانو همیشه ناشی از آرتروز نیست بلکه عواملی چون اختلالات مادرزادی و پارگی و شکستگی شدید نیز ممکن است این عضو را دچار آسیب مفصلی کند.